Szukaj na stronie:
Newsletter:
Logowanie
Wersja PL
Wersja ENG
Kursy językowe
Oferta całoroczna
Język Angielski
Język Niemiecki
Język Hiszpański
Język Francuski
Język Włoski
Język Rosyjski
Język Norweski
Język Szwedzki
Język Chiński
Język Polski dla obcokrajowców
Cennik
O podręcznikach
Kursy językowe / Język Norweski

Kurs języka norweskiego w Centrum Języków Obcych YLC odbywa się za pośrednictwem Skype. Doświadczony w tego typu nauczaniu lektor organizuje ciekawe i angażujące zajęcia, które jakością nie odbiegają od standardowych kursów stacjonarnych. Odległość oraz ograniczenie czasowe słuchacza nie stanowi przeszkody w nauce języka.

Kurs ten skierowany jest do osób pragnących rozpocząć swoją przygodę z językiem norweskim, rozszerzyć dotychczas posiadaną wiedzę i umiejętności lub nie chcących utracić kontaktu z językiem.

Norweski przez Skype jest idealnym rozwiązaniem dla ludzi, którzy nie mają wiele wolnego czasu, nie lubią wychodzić z domu lub preferują naukę indywidualną. Z naszej oferty mogą korzystać chętni z całej Polski a nawet i świata.

Czy wiedziałeś, że…?

 • Język norweski nie ma jednego, ogólnie zaakceptowanego standardu wymowy. Każdy mieszkaniec mówi swoim językiem lokalnym (dialektem), używając go zarówno prywatnie, jak i publicznie: w szkole, w pracy, w mediach, w polityce. Dzieje się tak zarówno wtedy, gdy języka używa na terenie właściwym dla danego dialektu, jak i w innych częściach kraju. Po wielu latach zamieszkiwania poza rodzinnymi stronami dialekt zazwyczaj "stępia się" (sleper seg av), w ten sposób, że najbardziej ekstremalne różnice wymowy zanikają, a słownictwo upodabnia bardziej do dialektu miejsca zamieszkania. Do końca życia jednak Norweg zachowuje dialekt na tyle charakterystyczny, że można prawie zawsze jednoznacznie określić, skąd pochodzi.
   
 • Stępianie dialektu, a nawet przechodzenie całkiem na mowę lokalną było bardziej rozpowszechnione dawniej (do 1970 roku). Dzisiaj jest nieporównywalnie słabsze. Dlatego też najczęściej powtarzanym zwrotem przez Norwegów jest "Hva sa du?" (Co powiedziałeś?)
   
 • Pracownicy państwowego radia i telewizji mają obowiązek używać normowanego języka opartego leksykalnie na jednym z dwóch wariantów pisanych (bokmål/nynorsk), ale wymawiać je mogą z dużą swobodą, według upodobania. Skutkiem tej sytuacji jest całkowity prawie zanik normy językowej: każdy mówi wedle uznania, i często takoż pisze. W szkołach nauczyciele nie poprawiają języka uczniów, gdyż nikt nie może twierdzić, że jego język jest lepszy.
   
 • Językiem norweskim posługuje się około 4,2 mln mówiących, z tego 3,5 mln do zapisu używa odmiany bokmål, a 700 tys. odmiany nynorsk.
   
 • Bokmål, inaczej język książkowy, w prostej linii wywodzi się z języka duńskiego. Posługują się nim głównie mieszkańcy Oslo i dużych miast na południu Norwegii. W niektórych regionach kraju można usłyszeć odmianę bokmåla zwaną riksmol. Nazwa nynorsk oznacza język nowonorweski, a w rzeczywistości czerpie z zasobów dawnego języka norweskiego. Mówią nim głównie mieszkańcy zachodniej Norwegii oraz mniejszych miejscowości górskich. Poza tymi dwoma językami w Norwegii funkcjonuje ponad sto dialektów, niekiedy diametralnie różniących się od siebie. 

szko³a jêzyka obcego

Strona główna  |   O nas  |   FAQ  |   Aktualności  |   Nowości  |   Kontakt
© YLC - Your Language Courses  |  Prawa zastrzeżone  |  2011  |  Projekt i wykonanie: Bla-Art
YouTubeFacebookTwitter