Kursy językowe / Język Szwedzki
Kurs języka szwedzkiego w Centrum Języków Obcych YLC odbywa się za pośrednictwem Skype. Doświadczony w tego typu nauczaniu lektor organizuje ciekawe i angażujące zajęcia, które jakością nie odbiegają od standardowych kursów stacjonarnych. Niewątpliwą zaletą tego typu kursu jest fakt, że odległość oraz ograniczenie czasowe słuchacza nie stanowi już przeszkody w nauce języka.
Kurs ten skierowany jest do osób pragnących rozpocząć swoją przygodę z językiem szwedzkim, rozszerzyć dotychczas posiadaną wiedzę i umiejętności lub nie chcących utracić kontaktu z językiem.
Szwedzki przez Skype jest idealnym rozwiązaniem dla ludzi, którzy nie mają wiele wolnego czasu, nie lubią wychodzić z domu lub preferują naukę indywidualną. Z naszej oferty mogą korzystać chętni z całej Polski a nawet i świata.
Czy wiedziałeś, że…?
- Język szwedzki to język północnogermański wschodni (wschodnio-skandynawski), używany głównie w Szwecji i częściach Finlandii, przez ok. 9 mln ludzi. W Finlandii język szwedzki jest, obok fińskiego, językiem urzędowym, z uwagi na 5% szwedzkojęzycznych obywateli Finlandii zamieszkałych głównie na wybrzeżach tego kraju.
- Język standardowy w Szwecji, tzw. rikssvenska (szwedzki państwowy) oparty jest na dialektach regionu sztokholmskiego.
- Charakterystyczną cechą języka szwedzkiego jest obfitość samogłosek, posiadających 9 fonemów podstawowych, a wliczając w nie rozróżnienie między długimi i krótkimi samogłoskami – 17 fonemów samogłoskowych. Szwedzka spółgłoska sj (sje-ljudet), której dialektalne warianty odpowiadają w przybliżeniu głoskom sz lub ś, w wersji podstawowej nie ma odpowiednika w innych językach (choć w podobny sposób wymawia się ją w języku holenderskim).
- W Szwecji nie istnieje słowo „proszę". Zamiast tego używane jest słowo „dziękuje" na końcu zdania. Jest dość trudno się do tego przyzwyczaić,. Na przykład zamiast powiedzieć „Proszę o czekoladę" mówi się „Czekoladę, dziękuje". Słowo „dziękuję" używane jest zawsze i wszędzie.
- W Szwecji w każdym regionie mówi się w innym dialekcie. Na przykład rodowity mieszkaniec Sztokholmu nie zrozumie rodowitego mieszkańca Malmö, i nawzajem. Dialekty wymagają treningu ucha i cierpliwości. Najtrudniejszymi dialektami są ponoć panujący na południu Szwecji w Skanii oraz ten panujący w Göteborgu.
- Nie zapomnijmy również, ze w Szwecji wszyscy mówią do siebie na „ty": szef, podwładny, nauczyciel czy policjant dający mandat - wszyscy mówią do siebie na „ty". Jest to objaw szwedzkiej równości, z której Szwedzi są bardzo dumni.
|