Woman Wearing Gray Shirt

Każda kobieta w ciąży powinna wiedzieć, że w przypadku zachorowania ma prawo do zasiłku chorobowego. Jakie są zasady przyznawania zasiłku chorobowego dla pracujących kobiet w ciąży? Co trzeba zrobić, aby otrzymać pomoc?

Diagnoza lekarza – podstawa przyznania zasiłku chorobowego

Zasiłek chorobowy w ciąży ZUS przyznawany jest tylko, gdy lekarz orzekł, że kobieta jest chora i potrzebuje odpoczynku. W takim przypadku pracująca przyszła mama otrzymać pieniądze od ZUS na pokrycie kosztów związanych z leczeniem i utrzymywaniem się na czas choroby. Należy jednak pamiętać, że zasiłek chorobowy przysługuje tylko w sytuacji, gdy ciąża została zgłoszona pracodawcy.

Okres pobierania zasiłku chorobowego

Zasiłek chorobowy w ciąży ZUS przysługuje kobiecie od pierwszego dnia choroby. Przy czym pierwsze trzy dni choroby to tzw. okres karencji i nie podlega on zwrotowi. Dopiero od czwartego dnia choroby ZUS przelicza zasiłek i wypłaca go zgodnie z przepisami.

Ustalenie wysokości zasiłku chorobowego

Wysokość zasiłku chorobowego w ciąży ZUS zależy od wynagrodzenia, jakie otrzymywała pracująca kobieta przed zachorowaniem. Wynosi on 80% podstawy wymiaru wynagrodzenia. Jeżeli natomiast ciężarna kobieta osiągała wynagrodzenie niższe niż minimalna stawka wynagrodzenia, wówczas zasiłek chorobowy zostaje naliczony minimalnie w wysokości 80% tej stawki.

Jak uzyskać zasiłek chorobowy w ciąży ZUS?

Pracująca kobieta w ciąży, która zachorowała, powinna niezwłocznie zgłosić chorobę swojemu pracodawcy. Wtedy pracodawca sporządzi dokumenty, które wyrażają zgłoszenie choroby ciężarnej pracownicy. W ciągu 7 dni należy dostarczyć te dokumenty do ZUS. Wraz z dokumentami trzeba dołączyć zaświadczenie lekarskie stwierdzające, że kobieta jest chora.

Podsumowanie

Jeśli ciężarna kobieta pracująca podlega ubezpieczeniu chorobowemu, w przypadku choroby przysługuje jej zasiłek chorobowy. Aby go otrzymać, należy zgłosić chorobę do pracodawcy wraz z zaświadczeniem lekarskim, a pracodawca powinien sporządzić odpowiednie dokumenty. Zasiłek chorobowy przysługuje od pierwszego dnia choroby, jednak w przypadku pierwszych trzech dni przysługuje on tylko po uprzednim uiszczeniu karencji.