Women Sitting Beside White Wooden Table

W przypadku zgonu pracownika, jego rodzina często musi zmierzyć się nie tylko z trudami związanymi z utratą bliskiej osoby, ale również z formalnościami. Jedną z kwestii, którą muszą uregulować, są składki ZUS po śmierci zatrudnionej osoby. Warto wiedzieć, jakie są przepisy dotyczące tej kwestii.

1. Obowiązek uiszczenia składek

Po śmierci pracownika jego rodzina, czyli osoby uprawnione zgodnie z ustawą o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, zobowiązane są do opłacenia składek ZUS za ostatni miesiąc, w którym zatrudniona osoba była ubezpieczona. W przypadku, gdy śmierć nastąpiła w trakcie miesiąca, za który pracownik już opłacił składki, należności te nie będą płacone.

2. Wysokość składek

Wysokość składek, jakie należy opłacić w przypadku zgonu pracownika, zależy od wielkości jego wynagrodzenia, które było podstawą do obliczenia składek za ostatni miesiąc pracy. Rodziny zmarłych pracowników często zgłaszają się do ZUS-u, aby uzyskać informacje na temat czyjejś wysokości składek.

3. Termin opłat

Opłaty za składki ZUS po zatrudnionej osobie, który zmarła, należy uiścić w terminie 7 dni od daty zgonu. O pośpiechu w uregulowaniu formalności decyduje fakt, że w przypadku braku opłacenia składek, mogą zostać naliczone odsetki za zwłokę. Ponadto, w sytuacji braku opłacenia składek, pracodawca może stracić prawo do zwrotu kosztów, które on sam poniósł w związku ze zgonem pracownika.

4. Które osoby są uprawnione do złożenia wniosku?

Aby wypłata zasiłku dla rodziny zmarłego pracownika mogła zostać dokonana, konieczne jest złożenie wniosku w ZUS-ie. Zgodnie z ustawą o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, uprawnione są osoby bliskie osoby zmarłej, mianowicie: małżonek, dzieci, rodzice, rodzeństwo (jeżeli zmarły był nieżonaty/ nieżonaty i bezdzietny oraz brak był bliskich krewnych).

5. Wymagane dokumenty

Aby móc złożyć wniosek o zasiłek po zmarłym pracowniku, konieczne jest posiadanie odpowiednich dokumentów, najczęściej są to: aktu zgonu, zaświadczenia o przysługującym zasiłku, dowodów ubezpieczenia lub innych dokumentów potwierdzających relacje rodzinne między zmarłym a osobą zgłaszającą wniosek.

Podsumowując, opłacanie składek ZUS w przypadku zgonu zatrudnionej osoby jest obowiązkiem, którego nie można lekceważyć. Formalności związane z uregulowaniem tej kwestii należy załatwić w pierwszej kolejności, a posiadanie niezbędnych dokumentów jest niezbędne do złożenia wniosku i uzyskania wypłaty zasiłków.