W dzisiejszych czasach bardzo popularne stało się zatrudnianie pracowników na umowę zlecenie. Niestety, niektórzy pracodawcy korzystają z tej formy zatrudnienia także w wypadkach, gdy ich praca ma charakter ciągły i stały. Wówczas zgodnie z przepisami, pracownik powinien zostać zatrudniony na umowie o pracę. Ten zabieg pozwala oszczędzić firmie spore kwoty na składkach ZUS.
Jednym z zasadniczych problemów w przypadku zatrudnienia na umowy zlecenie jest właśnie kwestia składek ZUS. Jakie są konsekwencje ubezpieczenia społecznego przy zatrudnieniu na podstawie dwóch umów zlecenia?
1. Co to jest umowa zlecenie?
Umowa zlecenie to umowa, w ramach której jedna osoba zleca wykonywanie określonych zadań drugiej osobie. Umowa zlecenie jest regulowana przez Kodeks Cywilny i nie przewiduje obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie społeczne.
2. Dlaczego firma stosuje dwie umowy zlecenie?
Stosowanie umowy zlecenie przez firmę może być związane z oszczędnościami w opłacaniu składek na ubezpieczenie społeczne. Pracownik zatrudniony na umowie zlecenie nie płaci składek na ubezpieczenie społeczne w wysokości, w jakiej to robi pracownik zatrudniony na umowie o pracę. Dochodzi w tym przypadku do “podwójnego” korzystania z umowy zlecenia przez pracodawcę.
3. Konsekwencje ubezpieczenia społecznego przy dwóch umowach zlecenie
Jeśli pracownik jest zatrudniony jednocześnie na dwóch umowach zlecenie, to w takim przypadku musi opłacać składki ZUS od każdej z tych umów. ZUS traktuje taki przypadek jak łączenie dwóch źródeł dochodu, co oznacza, że obowiązują składki ZUS od każdej z tych umów zlecenia.
4. Jak obliczyć składki ZUS od dwóch umów zlecenie?
Jeśli pracownik jest zatrudniony na dwóch umowach zlecenie, to musi opłacać składki ZUS od każdej umowy. Składka wynosi 9,76% podstawy wymiaru ubezpieczenia. Podstawa ta wyznaczana jest na podstawie wynagrodzenia brutto w każdej z umów. Przy kalkulacji składek ZUS warto skorzystać z kalkulatora dostępnego na stronie ZUS.
5. Konsekwencje dla pracownika
Zatrudnienie na podstawie dwóch umów zlecenie może powodować problemy dla pracownika, zwłaszcza w przypadku choroby czy wypadku w pracy. Pracownik może natknąć się wówczas na problemy z uzyskaniem odpowiednich świadczeń. Warto zatem pamiętać, że zgodnie z ustawą o ubezpieczeniu społecznym, zatrudniony na umowie zlecenie ma prawo do pełnego ubezpieczenia społecznego.