Photo Of Man Holding Mic

Zlecenie a ZUS pracodawcy: jakie są składki ZUS obowiązujące pracodawcę przy umowie zleceniu

Umowy zlecenia to forma umów cywilnoprawnych, którą coraz częściej stosuje się w biznesie. Umowa taka wiąże się jednak z pewnymi obowiązkami, w tym z odpowiedzialnością podatkową i składową. Jednym z takich obowiązków jest odprowadzenie składek na ubezpieczenie społeczne przez pracodawcę, który składa zadanie zleceniobiorcy.

1. Co to jest umowa zlecenia?

Umowa zlecenia, to umowa, w której jedna ze stron – zleceniodawca zleca zleceniobiorcy wykonanie określonego zadania, a zleceniobiorca nie jest zmuszany do wykonywania takiej pracy w godzinach wyznaczonych przez zleceniodawcę. Umowa ta ma charakter cywilnoprawny, więc nie wiążą jej przepisy kodeksu pracy.

2. Jakie składki ZUS ma obowiązek odprowadzić pracodawca?

Pracodawca, który zawiera umowę zlecenie, musi odprowadzać składki ZUS na rzecz zleceniobiorcy, a mianowicie:

– 9,76% składki na ubezpieczenie emerytalne,
– 1,5% składki na ubezpieczenie rentowe,
– 2,45% składki na ubezpieczenie chorobowe.

3. Kiedy pracodawca nie jest zobowiązany do odprowadzania składek ZUS?

Istnieją sytuacje, w których pracodawca nie jest zobowiązany do odprowadzania składek ZUS. Są to między innymi:

– Zlecenie wykonywane przez pracownika, który posiada już umowę o pracę oraz u którego zostały zawarte już umowy o zlecenie,
– Zlecenie o wartości nieprzekraczającej kwoty zwolnionej z opodatkowania, czyli utożsamiane z tzw. małymi zleceniami. W 2021 roku kwota ta wynosi 2600 zł.

4. Jak obliczyć składki ZUS przy umowie zleceniu?

Obliczenie składek ZUS jest dość proste i polega na pomnożeniu wynagrodzenia brutto zleceniobiorcy przez odpowiednie stawki procentowe obowiązujące przy danym ubezpieczeniu. Warto jednak pamiętać, że za moment odprowadzenia składek odpowiada zleceniodawca, a nie zleceniobiorca.

5. Podsumowanie

Umowa zlecenia wiąże się z obowiązkiem odprowadzania składek ZUS przez pracodawcę. Stawki składek są uzależnione od rodzaju ubezpieczenia, które muszą być odprowadzone. Istnieją jednak sytuacje, w których pracodawca nie musi odprowadzać składek, a obliczenie kwoty składek jest dość proste i polega na pomnożeniu wynagrodzenia brutto zleceniobiorcy przez odpowiednie stawki procentowe.