W przypadku długotrwałego zwolnienia lekarskiego, co do zasady, koszty ponoszą firmy. Większość pracodawców ma u siebie regulamin, który określa procedury związane z rozliczaniem długotrwałego zwolnienia lekarskiego. Wiedza na ten temat jest istotna, gdyż pozwala zminimalizować koszty wynikające z takich sytuacji. W tym artykule podpowiemy jak liczyć i rozliczyć zwolnienie na 182 dni.
1. Świadectwo lekarskie
Bezsprzecznie, pierwszym krokiem jest przedstawienie przez pracownika pracodawcy świadectwa lekarskiego. Zwolnienie lekarskie powinno zawierać następujące informacje:
– Długość zwolnienia
– Przyczynę (lub chorobę)
– Data wystawienia
2. Lista spraw do załatwienia przez pracodawcę
Pracodawca powinien pamiętać, że w przypadku długiego zwolnienia, musi on załatwić porządek rzeczy, w tym między innymi:
– Wyznaczyć i przeszkolić zastępcę pracownika
– Przygotować plany na czas zwolnienia
– Przygotować odpowiednią dokumentację wynikającą z okresu zwolnienia
3. Wynagrodzenie pracownika
Pracodawca ma obowiązek wypłacić pracownikowi wynagrodzenie za pierwsze trzy dni zwolnienia. Z kolei, od czwartego dnia zwolnienia do 182 dnia choroby, obowiązuje zasada 80% wynagrodzenia.
Dla przykładu, jeżeli pracownik zarabia 5000 zł brutto/m-c, liczba dni chorobowych przekracza 30 dni, i jest to 60 dni, to pracownik będzie otrzymywać około 2238 zł co miesiąc.
Maksymalna kwota zwolnienia wynosi 60% wynagrodzenia brutto pracownika, co oznacza, że pracodawca płaci pracownikowi 100% wynagrodzenia tylko przez 30 pierwszych dni zwolnienia, natomiast od 31 do 182 dnia trwania choroby – płaci 80% wynagrodzenia.
4. ZUS
ZUS również ma udział w – kiedy pracownik jest dłużej chorujący niż 30 dni, to pracodawca składa do ZUS-u dokument potwierdzający chorobę. W przypadku, jeżeli jedna choroba trwa 182 dni z rzędu, ZUS opłaca 80% wynagrodzenia brutto pracownika w okresie od 31. do 182. dnia trwania choroby.
5. Inne formalności
Poza wymienionymi powyżej formalnościami, pracodawca musi również:
– Ustalić z pracownikiem plan rehabilitacji
– Skontaktować się z pracownikiem na okres jego zwolnienia
– Zgłosić zwolnienie do ubezpieczenia zdrowotnego
Podsumowania
Długie zwolnienie lekarskie to bardzo trudna sytuacja dla pracodawcy. To właśnie dlatego warto postarać się o to, aby godzić interesy firmy z potrzebami pracownika. Pamiętajmy, że w przypadku zwolnienia na 182 dni pracodawca musi liczyć koszty zwolnienia zgodnie z obowiązującymi przepisami.