Ile ZUS płaci na zwolnieniu lekarskim: jakie są zasady naliczania i wypłacania świadczeń chorobowych przez ZUS
Zwolnienie lekarskie jest formą zabezpieczenia socjalnego, którą pobiera się w sytuacji, gdy nie można pracować ze względu na chorobę lub stan zdrowia. W takiej sytuacji można skorzystać z świadczeń chorobowych, których wypłatę przejmuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Warto wiedzieć, jakie są zasady naliczania i wypłacania świadczeń chorobowych przez ZUS oraz ile ZUS płaci na zwolnieniu lekarskim.
Zasady naliczania i wypłacania świadczeń chorobowych
Świadczenie chorobowe to pieniądze, które wypłaca ZUS w przypadku choroby lub stanu zdrowia uniemożliwiającego wykonywanie pracy. Aby otrzymać świadczenie chorobowe, należy spełnić szereg warunków, m.in.:
– być objętym ubezpieczeniem chorobowym w ZUS,
– mieć zwolnienie lekarskie wystawione przez lekarza,
– być objętym reżimem kwarantanny przez sanepid,
– posiadać minimum 30 dni składkowych w ciągu ostatnich 12 miesięcy przed wystąpieniem choroby lub niepełnosprawności.
Jeśli spełnione są te wymienione wyżej warunki, świadczenie chorobowe przysługuje bez względu na formę zatrudnienia, a więc również osobom prowadzącym działalność gospodarczą, rolnikom czy studentom.
Kwota świadczenia chorobowego
Wysokość świadczenia chorobowego zależy od wysokości podstawy wymiaru składki chorobowej. Podstawa ta jest wyliczana z wynagrodzenia brutto z poprzedniego miesiąca. Maksymalna podstawa wymiaru składki chorobowej w 2021 roku wynosi 145 500 zł. Kwota miesięczna świadczenia chorobowego nie może przekroczyć 60% tej podstawy i wynosi zatem maksymalnie 87 300 zł rocznie. Co ważne, świadczenie chorobowe jest zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych.
Czas trwania świadczenia chorobowego
Świadczenie chorobowe wypłacane jest począwszy od drugiego dnia zwolnienia lekarskiego. Wysokość świadczenia zależy od długości choroby, a dokładnie od liczby dni, które przypadały na okres objęty zwolnieniem. W przypadku zwolnienia na krótki okres, np. 3-5 dni, świadczenie jest wypłacane w pełnej wysokości, tzn. 80% podstawy wymiaru. W przypadku zwolnienia na dłuższy okres, np. 30 dni, świadczenie jest wypłacane w dwóch etapach: przez pierwsze 33 dni świadczenie wynosi 80% podstawy wymiaru, a od 34 dnia 70%.
Co jeszcze warto wiedzieć
W przypadku, gdy choroba lub inwalidztwo przysługuje z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, to zobowiązanie do wypłaty świadczenia chorobowego ponosi pracodawca, a nie ZUS. W takim przypadku zasiłek chorobowy wynosi 100% przeciętnego wynagrodzenia za ostatnie 12 miesięcy, a opłaca go pracodawca.
Podsumowanie
Zwolnienie lekarskie to forma zabezpieczenia socjalnego w przypadku choroby lub stanu zdrowia, która obejmuje wypłatę świadczenia chorobowego przez ZUS. Aby otrzymać świadczenie chorobowe, należy spełnić odpowiednie warunki, a jego wysokość zależy od wysokości podstawy wymiaru składki chorobowej. Świadczenie jest wypłacane od drugiego dnia zwolnienia lekarskiego, a czas jego trwania uzależniony jest od czasu niezdolności pracownika do pracy.