Formal man with tablet giving presentation in office

Pracownikom przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego, którego długość zależy między innymi od liczby przepracowanych lat. Im dłuższy staż pracy, tym dłuższe urlopy. W Polsce okres wypoczynkowy wynosi zazwyczaj 20, 26 lub 30 dni roboczych. Jakie są zasady naliczania urlopu dla osób z różnym stażem pracy?

1. Urlop wypoczynkowy – definicja i podstawy prawne

Urlop wypoczynkowy to okres wolny od pracy, do którego pracownik ma prawo w ciągu roku kalendarzowego. Przysługuje ona każdemu pracownikowi zatrudnionemu w oparciu o umowę o pracę. Długość urlopu określa Kodeks pracy i zależy od: liczby przepracowanych lat, wieku pracownika i wymiaru czasu pracy.

2. Naliczanie urlopu dla pracowników z różnym stażem pracy

Naliczanie urlopu zaczyna się odliczając od 1 stycznia każdego roku kalendarzowego. Działanie to polega na określeniu liczby dni urlopu na podstawie stażu pracy. Dla pracowników zatrudnionych krócej niż rok, liczba ta wynosi 1/12 przysługującego im urlopu za każdy miesiąc zatrudnienia.

Dla pracowników zatrudnionych dłużej niż rok, z uwzględnieniem praw do urlopu za wcześniejsze okresy zatrudnienia, urlop wynosi:
– 20 dni, jeśli pracownik ma staż pracy krótszy niż 10 lat;
– 26 dni, jeśli pracownik ma staż pracy co najmniej 10 lat;
– 30 dni, jeśli pracownik ma staż pracy co najmniej 20 lat.

3. Urlop a umowa o pracę

Długość urlopu zależy przede wszystkim od stażu pracy. Ważne jest jednak, aby pamiętać, że pracodawca może zaproponować pracownikowi umowę o pracę z większą ilością dni urlopu. W takim przypadku, warunki te muszą zostać zawarte w umowie i zostać zatwierdzone przez pracownika.

4. Czy możliwe jest przesunięcie urlopu?

Pracodawca, z uwzględnieniem potrzeb pracownika, ma prawo ustalać termin urlopu. Jednak w przypadku, gdy pracownik nie korzysta z urlopu w danym roku kalendarzowym w całości lub nie wykorzystuje części urlopu w ciągu pierwszych sześciu miesięcy danego roku ma prawo do przesunięcia urlopu na kolejny rok kalendarzowy.

5. Wnioskowanie o urlop

Pracownik ma obowiązek złożenia pisemnego wniosku o udzielenie urlopu, podając w nim termin, w którym chce skorzystać z urlopu. Pracodawca ma obowiązek na przestrzeni 14 dni od dnia złożenia wniosku pracownika przesłać do niego informację o udzieleniu urlopu i ustalonym terminie jego rozpoczęcia. W przypadku niedotrzymania terminów przez pracodawcę, urlop uważa się za przyznanego w określonym wniosku przez pracownika terminie.