Umowa na czas nieokreślony to jeden z najbardziej popularnych rodzajów umów wśród pracowników. Oznacza to, że pracownik i pracodawca nie określają dokładnie, kiedy zakończy się zatrudnienie, a umowa obowiązuje do momentu jej wypowiedzenia. Niestety wypowiedzenie umowy przez pracodawcę zawsze stanowi stresującą sytuację, dlatego warto znać przepisy dotyczące zwolnienia pracownika z umowy na czas nieokreślony.
1. Powody zwolnienia
Pracodawca może rozwiązać umowę na czas nieokreślony w sytuacji, gdy wystąpią określone przesłanki. Mogą to być przede wszystkim przyczyny ekonomiczne, takie jak: restrukturyzacje, zmniejszenie produkcji, wzrost kosztów lub związanego z tym obniżenie marż. Istnieją również przyczyny personalne, takie jak: naruszenia obowiązków pracowniczych, brak umiejętności lub wydajności w pracy czy niezdolność pracownika do dalszego wykonywania pracy z powodu choroby.
2. Procedura zwolnienia
Zwolnienie pracownika z umowy na czas nieokreślony w zasadzie jest jednoznaczne z wypowiedzeniem. Wypowiedzenie musi mieć formę pisemną i przekazać pracownikowi osobiście lub za pośrednictwem listu poleconego. Okres wypowiedzenia zależy od czasu zatrudnienia, ustalonego przez kodeks pracy. Przepisy określają również, że podczas okresu wypowiedzenia pracownik ma prawo do zwolnienia z wykonywania obowiązków, z zachowaniem przedpłaty.
3. Odszkodowanie
Jeśli pracodawca rozwiązuje umowę na czas nieokreślony z powodu przyczyn niezależnych od pracownika, nie ponosi on odpowiedzialności finansowej. Pracownikowi nie przysługuje zatem odszkodowanie. W sytuacji, gdy pracodawca wypowiedział umowę z powodu bezprawnych działań ze strony pracownika, może dochodzić roszczeń o odszkodowanie.
4. Zasiłek dla bezrobotnych
W przypadku zwolnienia z pracy, pracownik może ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych. W celu uzyskania zasiłku należy się zarejestrować w urzędzie pracy i spełnić określone warunki. Zasiłek dla bezrobotnych przysługuje określony czas, a jego wysokość zależy m.in. od długości zatrudnienia i przeciętnego wynagrodzenia.
5. Postępowanie sądowe
Jeśli pracownik uważa, że został niesłusznie zwolniony z pracy, może skorzystać z możliwości odwołania do sądu pracy. Należy jednak pamiętać, że pracownik musi wykazać, że wypowiedzenie umowy było bezprawne i/lub naruszało jego prawa. W przypadku uzyskania wyroku na korzyść pracownika, pracodawca może zostać zobowiązany do wypłaty odszkodowania.
Podsumowując, zwolnienie pracownika z umowy na czas nieokreślony może być dla niego stresującym doświadczeniem. Warto jednak znać przepisy dotyczące wypowiedzenia umowy, a w przypadku niezgodności z prawem skorzystać z możliwości odwołania do sądu pracy.