crowd of people in building lobby

Pracując na umowę zlecenie, zazwyczaj nie płaci się składek na ubezpieczenie zdrowotne oraz społeczne. Takie wynagrodzenie otrzymuje się brutto, a podatek musi zostać zapłacony samodzielnie. Niemniej jednak, w niektórych przypadkach można ubiegać się o zwrot części zapłaconego podatku. W tym artykule omówimy, jak złożyć wniosek o zwrot podatku przy umowie zleceniu.

1. Kiedy można ubiegać się o zwrot podatku?
Zwrot podatku przy umowie zleceniu może obejmować przypadki, gdy roczny dochód nie przekracza określonego limitu. W roku 2021, limit ten wynosi 85 528 zł. Jeśli dochód przekracza ten limit, nie ma możliwości ubiegania się o zwrot podatku.

2. Jak złożyć wniosek o zwrot podatku?
Wniosek o zwrot podatku należy złożyć do urzędu skarbowego. Wniosek można złożyć zarówno elektronicznie, jak i tradycyjnie, w formie papierowej. W przypadku złożenia wniosku w formie papierowej, należy pobrać formularz PIT-37 lub PIT-38, który można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Finansów. Należy go wypełnić, podać dokładne dane osobowe, numer rachunku bankowego oraz informacje o umowie zlecenia, z której podatnik ubiega się o zwrot podatku.

3. Jakie dokumenty trzeba załączyć do wniosku?
Do wniosku o zwrot podatku przy umowie zleceniu należy załączyć kopię umowy zlecenia, potwierdzającej uzyskane dochody oraz zaświadczenie ze ZUS, potwierdzające brak opłacanych składek na ubezpieczenia zdrowotne i społeczne. W niektórych przypadkach, w zależności od sytuacji podatnika, konieczne może być dostarczenie dodatkowych dokumentów takich jak zaświadczenie o świadczeniach alimentacyjnych czy potwierdzenie przekazywania darowizn.

4. Jak długo trwa rozpatrywanie wniosku o zwrot podatku?
Urząd skarbowy dokonuje zwrotu podatku w ciągu 3 miesięcy od dnia złożenia wniosku. Jeśli urząd stwierdzi, że są jakieś nieścisłości lub braki w zgromadzonych dokumentach, może zwrócić się do podatnika o uzupełnienie wniosku.

5. Jakie są korzyści z ubiegania się o zwrot podatku przy umowie zleceniu?
Zwrot podatku przy umowie zleceniu może być dla podatnika znaczną korzyścią finansową. Może stanowić dodatkowy zastrzyk gotówki na pokrycie bieżących wydatków lub przeznaczenie na cele inwestycyjne czy rozrywkowe. Warto pamiętać, że korzyści z ubiegania się o zwrot podatku można osiągnąć tylko wtedy, gdy roczny dochód nie przekracza określonego limitu.