![Employees having a Board Meeting](https://ylc.pl/wp-content/uploads/2023/05/1181355.jpg)
Porozumienie rozwiązujące umowę – jakie są zasady zawierania i skutki rozwiązania umowy za porozumieniem stron?
Zdarza się, że sytuacja na rynku lub wewnątrz firmy ulega zmianie i konieczne jest rozwiązanie zawartej umowy. W jaki sposób można to zrobić? Istnieje kilka możliwości, jedną z nich jest porozumienie stron.
Z czym wiąże się zawarcie porozumienia?
Porozumienie to nic innego jak dobrowolna umowa między dwiema stronami. Jego zawarcie obwarowane jest jednak kilkoma zasadami. Przede wszystkim musieliśmy zawrzeć umowę, której rozwiązanie planujemy. Drugim istotnym czynnikiem jest wykrycie przez obie strony, iż kontynuacja umowy wiąże się z trudnościami czy kosztami, które nie zostały wcześniej przewidziane. Obie strony muszą być zgodne co do postanowień porozumienia oraz muszą być pełni zdolni do podjęcia decyzji.
Jak przebiega proces?
Przed zawarciem porozumienia warto skontaktować się z adwokatem lub radcą prawnym i uzyskać wskazówki prawne. Konieczne jest przede wszystkim sporządzenie szczegółowego protokołu negocjacji, który zawierać powinien:
– imiona, nazwiska i dane adresowe stron,
– datę zawarcia umowy, //
– szczegółowy opis umowy, której dotyczy porozumienie,
– uzasadnienie, dlaczego strony zdecydowały się na rozwiązanie umowy,
– szczegółowe warunki rozwiązania umowy, w tym koszty, tryb postępowania oraz terminy,
– informację o zobowiązaniach wzajemnych stron związanych z rozwiązaniem umowy.
Jakie są skutki rozwiązania umowy?
Jeśli strony dojdą do porozumienia, to umowa przestaje istnieć z dniem ustalonym w porozumieniu. Warto zwrócić uwagę na to, że powołanie się na porozumienie w przypadku sporu to nie to samo co orzeczenie sądu. W drugim przypadku wyrok sądowy “zamyka” problem i daje pewność co do przyszłego postępowania. W przypadku dobrowolnej umowy rozwiązanie zależy wyłącznie od woli stron. Często też warunki porozumienia podlegają interpretacjom, co może prowadzić do konfliktów. Warto zawsze dokładnie rozpatrzyć wszystkie opcje, również te związane z rozwiązaniem umowy w sposób inny niż porozumienie.